faktoring

Faktoring to jedna z niedocenianych usług finansowych dostępnych dla spółek i przedsiębiorstw. Można z niej skorzystać nie tylko w banku ale również w pozabankowej firmie faktoringowej. Nie jest jednak usługa za bardzo znaną w naszym państwie, jakkolwiek powoli rozpoczyna cieszyć się wielkim powodzeniem. Jednakże niewielu biznesmenów wie, co oznacza, wobec tego dookoła tej usługi wynurza się dużo kontrowersji, z tej przyczyny warto dowiedzieć się czy jest to najlepsze rozwiązanie i kiedy faktoring się opłaca?

Faktoring – czym jest

Faktoring w skrócie polega na cedowaniu firmie faktoringowej faktur z odroczonym momentem spłaty. Zdarza się tak, iż biznesmen na spłatę należności od kontrahenta musi oczekiwać nawet 30 dni, a to wielce spowalnia i ogranicza możliwości postępu firmy, a w co poniektórych wypadkach chociażby jej funkcjonowania w ogóle. W takich sytuacjach bank lub firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy środki z faktury (pomniejszoną z pewnością o opłatę faktoringową) i sama staje się wierzycielem kontrahenta.

Nawiązanie takiej umowy faktoringowej zdaje się bardzo proste, zwłaszcza że formalności są ograniczone do minimum, nie ma konieczności przedstawiać jakichkolwiek pism ani zastawu, który pełniłby zadanie poświadczenia majątkowego. Mimo że na dzień dobry wszystko wydaje się genialne, faktoring ma wiele przeciwników. Dlaczego?

Wady prezentowanego rozwiązania

Nie bacząc na całego szeregu atutów, faktoring ostaje nadal dosyć sporną kwestią. Przyczyna głównie leży w ignorancji, zwłaszcza kontrahentów. W momencie przejścia na usługi instytucji faktoringowej, firma musi zakomunikować interesantów i usługobiorców, iż w chwili obecnej płatności za ich faktury będzie brał ktoś inny. To może wzbudzić mieszane uczucia w klientach – mogą wydedukować to jako ograniczenie zaufania, co w dalszym ciągu prowadzi do pogorszenia stosunków handlowych, powiem więcej cofaniu się klientów. Dla całego szeregu osób usługi faktoringowe kojarzą się z windykacją, a zupełnie nie o to tu chodzi.

Entą słabością jest względnie wysoki koszt. Nadzwyczaj cały szereg biznesmenów nie decyduje się na faktoring, albowiem boi się, iż prowizja pochłonie ich zysk ewentualnie, że nie będzie ich na nią stać. To nie jest rzeczywistość – biznesmeni z reguły nie stać na to, by mieć opóźnienia w pracy. Brak pieniędzy od płatników oznacza częstokroć opóźnienia w utworzeniu usługi dla następnego, na przykład poprzez niemożność zakupienia zasadnych towarów. A to już na pewno nie wpłynie doskonale na wizerunek przedsiębiorstwa. Zresztą, na rynku zjawia się więcej i więcej instytucji, które świadczą usługi faktoringowe, dzięki temu ceny są coraz niższe.

Kiedy faktoring po prawdzie kalkuluje się?

Pomimo tych wad i obaw, faktoring ma także dużo sympatyków. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla firm, które do tego nie mają zdolności kredytowej, wskutek tego nie będą mogły poratować się np. kredytem czy pożyczką w przypadku opóźnienia spłaty i przelotnych problemów pieniężnych. Aby jeszcze bardziej zgłębić temat warto odwiedzić poświęconą mu stronę: https://faktoringoferty.pl

Dzięki prędkim przelewom z faktoringu, płynność finansowa przedsiębiorstwa nie będzie podkopana, wobec tego nie powinno się niepokoić przestojem w pracy. Dzięki faktoringowi możemy kierować bardziej stabilny interes, nie obawiać się nowych wyzwań i być pewnym, że non stop wszystkie zapracowane pieniądze będą pozostawione do naszej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *