Kolejna afera z udziałem BOŚ Banku

Fot. Manageria.pl

Fot. Manageria.pl

Osiedle marzeń, czy raczej osiedle koszmarów? Jego mieszkańcy zostali oszukani; bez mieszkania i pieniędzy, za to z kredytem. W tą aferę mieszkaniową jest zamieszany BOŚ Bank, który prowadził rachunek powierniczy, mający na celu zabezpieczenie finansowe przy budowie nieruchomości.

W 2001 roku powstała spółka Deweloper ?MANAGEMENT?, jako ?Towarzystwo Finansowe Banku Ochrony Środowiska? w celu obracania wierzytelnościami służby zdrowia, gdzie w związku z nieprawidłowościami, o których informowały media w maju tego roku BOŚ mół stracić 120 mln. pln. za sprawą byłego wiceprezesa Banku, Piotra Kownackiego, który w okresie od 4 września 2008 pełnił funkcję szefa Kancelarii Prezydenta RP. Stołek stracił niedługo po rozpętaniu afery, którą dziś bada Prokuratura.

Od 2006r. Firma Management pod okiem BOŚ buduje i sprzedaje mieszkania w Mierzynie (okolice Szczecina) przy ul. Grafitowej. Ok. 30 klientów wpłaciło zgodnie z umową kwoty rzędu 250 tyś. zł. na rachunek powierniczy BOŚ, za mieszkania, które jeszcze nie powstały w celu zabezpieczenia finansowego przy budowie nieruchomości. Precyzując chodziło o zapewnienie klientom prawidłowego przebiegu budowy i przepływu środków na konto spółki Management w zależności od stopnia postępu prac budowlanych.

Środki zgromadzone na koncie powierniczym przez wpłacających miały być uwalniane z konta do dyspozycji dla dewelopera po spełnieniu ściśle określonych warunków, przede wszystkim w kwestii realizacji inwestycji zgodnie z harmonogramem, po przedstawieniu dokumentów sprzedaży potwierdzających poniesienie wydatków.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy spółka MANAGEMENT ma zadłużenie wobec BOŚ Banku, dlatego Bank postanowił zaspokoić swoje roszczenia do spółki z pieniędzy nabywców zgromadzonych na rachunku powierniczym w wysokości 2.5 mln. zł., ponadto Bank nakazał spółce zamknięcie wszystkich innych posiadanych przez nią rachunków, w związku z tym rachunek powierniczy stał się de facto rachunkiem bieżącym spółki MANAGEMENT. W ten sposób BOŚ Bank mógł doprowadzić do wypłynięcia znacznych kwot z rachunku powierniczego.

zostaliśmy bez mieszkania i bez pieniędzy, za to z kredytem” – skarży się Pani Magda Kosobucka, która kupiła mieszkanie przy ul. Grafitowej

Jak donoszą pozostali właściciele mieszkań przy ul. Gruntowej, pracownicy BOŚ wspólnie z prezesem i innymi osobami spółki Management opróżnili całkowicie ich konto powiernicze.

Dowiedzieliśmy się, że zgromadzone środki pieniężne prawdopodobnie przeznaczono na cele niezwiązane z inwestycją np. wynagrodzenia, premie, składki zus, koszty podróży służbowych i inne opłaty. Wobec tego rachunek powierniczy stał się rachunkiem bieżącym developera,

to miało być nasze pierwsze mieszkanie, a tak jak inny ludzie zostaliśmy oszukani” – mówi Pani Renata Dylewska, właścicielka mieszkania przy ul. Grafitowej

Na dzień dzisiejszy stan zaawansowania budowy to ok. 15%. wg. umowy rachunku powierniczego na koncie powinno być ok. 85% wpłaconych przez właścicieli środków, a jest 0. Janusz Dudziński – czwarty z kolei prezes spółki MENAGMENT twierdzi, że winny jest Bank, ten natomiast winą obarcza dewelopera i tak sprawa zatacza błędne koło.

?Pomimo nagłaśniania naszego problemu w mediach sprawa nie posuwa się do przodu. Jesteśmy kulą u nogi banku i developera? – bezradnie przyznaje Pani Magda.

Spółka MENAGMENT wkrótce może zbankrutować, a Bank pomimo faktu, że zwolnił dwóch pracowników z kadry zarządzającej, mogących mieć związek z tą sprawą, nie przyznaje się do winy i odmawia poszkodowanym zwrotu niesłusznie wypłaconych środków.

Na pytanie DLACZEGO prace na budowie zostały wstrzymane i dlaczego właściciele mieszkań przy ul. Grafitowej nie mogą odzyskać pieniędzy, prezes MENAGMENT Janusz Dudziński odpowiada: ?Pieniądze skończyły się w jakiś niejasny sposób. Dlatego budowa stanęła. Powinienem mieć wgląd na konto powiernicze, ale nie mam. Bank milczy albo mówi, że nie udostępni w ogóle?. Z treści Kodeksu Cywilnego wynika, że Bank ma obowiązek udostępnić taką informację. Jeżeli tego nie robi, to narusza prawo.

Z drugiej strony Piotr Lemberg, rzecznik prasowy BOŚ Banku twierdzi, że developer posiada odpowiednie informacje, a on sam nie może ich udzielać.

Sprawa znajdzie finał w sądzie. Poinformowany został także KNF, a w Banku już trwa wewnętrzne dochodzenie.

Kto cierpi najbardziej? Jak zwykle – oszukani konsumenci

D.

skocznabank.pl

22 komentarze do “ Kolejna afera z udziałem BOŚ Banku ”

 1. szkoda mi tych ludzi, ktorzy wplacili kase na mieszkania ;/

 2. ale kto normalny kupuje mieszkanie u dewelopera zanim to powstanie?

  moim zdaniem to bardzo nierozważne

 3. kupuje tak bardzo wiele normalnych ludzi……..

 4. mieszkanie u dewelopera kupują głównie ci, którzy chcą mieszkać świeżo, wygodnie i w komfortowych warunkach. Zainteresowanie nimi jest tak duże, że trzeba je kupić przed powstaniem

 5. masz rację, ale czy ryzyko jakie wiąże się z kupnem takiego mieszkania opłaca się??? ja nie ryzykowałbym tak

 6. Proszę nie zapominać o tym , iż był tu rachunek powierniczy, gwarantujący bezpieczeństwo inwestycji. Inwestycja jest wykonana w paru % , a pieniędzy na rachunku nie ma. Co się znimi stało????. Po zatym Spółka Managment ” była” ściśle powiązana z BOŚ.

 7. wyplacenie 2.5 mln zl z z jakiegokolwiek tytulu przez bank jest sprzeczne z prawem i naturą rachunku powierniczego.

 8. czyli mozna sie spodziewac, ze ta sprawa zajmie sie KNF ..

 9. ta sprawa śmierdzi jakimiś powiązaniami. ciekawe jak się potoczy dalej.

  eh szkoda tylko tych ludzi, którzy zostali bez mieszkań

 10. jak to możliwe, że kasa wyparowała a nikt nie wie gdzie???

 11. a bo to pierwszy raz??? przecież teraz w dobie inernetu i wolności słowa, kilka razy dziennie wychodzą na jaw brudy, afery itd. porażka!!!

 12. do qqq: dopiero teraz afery z bankami sa publikowane w internecie i dopiero od niedawna powstaja serwisy typu skocznabank.pl, mstop.pl itd. czemu to dowodzi???

 13. Kasa wyparowała dzięki działaniom byłego prezesa Management i pracowników. Wypłacali sobie na delegacje i premię itp. a pracownicy BOŚ przelewy akceptowali pewnie dostając działki. Nowi pracownicy BOŚ twierdzą że pieniądze były wydawane prawidłowo. Tylko że przy takim gospodarowaniu środków na rachunku powierniczym po sprzedaży wszystkich mieszkań starczyło by ledwo na realizację inwestycji w 50%.
  Czyli od początku było wiadome że nie da rady zakończyć inwestycji.
  Wysoce prawdopodobne jest że to BOŚ stworzył Management aby po prostu wyłudzać od ludzi pieniądze.

 14. to niestety prawda. wiem bo też kupiliśmy z żoną mieszkanie przy grafitowej.

 15. Powiedzcie mi ktory bank dba o klienta , tak dbaja , ale do momentu az go dostana w swoje kleszcze .

 16. Prosze sie zastanowic , dlaczego prawie wszystkie banki i spoldzielnie mieszkaniowe maja takie dziwne strony internetowe , ktore dzialaja tylko w jedna strone jak tuba propagandy , roznych rzeczy sie mozna dowiedziec , ale tylko takich ktore sa dla nich potrzebne i wygodne.Nic dziwnego , ze jestesmy na trzecim miejscu od konca w Europie pod wzgledem lapownictwa , czy w ogole jest to mozliwe do zmiany ??.
  Pozdrawiam wszystkich !!

 17. do marc

  wiesz to sie nazywa marketing 🙂

 18. Warto uczyć się na błędach innych. Nigdy w życiu nie skorzystam z usług BOŚ. I nie kupię niewybudowanego mieszkania.
  Z takimi oszustami trzeba walczyć!Powodzenia dla Poszkodowanych!

 19. Czy nikt tego nie widzi?? W ROKU 1999 Bank Ochrony Środowiska w Warszawie powołuje Spółkę TOWARZYSTWO FINANSOWE „EPOKA” BANKU OCHRONY SRODOWISKA-z kapitałem zakładowym w wysokości 4.000.000 zł-po 8-u miesiącach Spółka ma już bardzo wysokie długi????? i Zarzad Banku podejmuje decyzję o zmianie nazwy Spółki na TOWARZYSTWO FINANSOWE BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA – znika kluczowe słowo „EPOKA”.
  Spółka zajmuje się obrotem wierzytelnościami służby zdrowia, policji i wojska prowadząc działalność na terenie całego kraju. Spółka zatrudnia kilka tysięcy pracowników-w okresie od 2001r do 2003r Spółka doprowadziła do spłaty przez służbę zdrowia i innych dłuzników około 75% wartości wierzytelności. Dłużnicy wpłacali pieniądze na konto BOŚ, a ten miał wypłacać prowizję Spółce. Niestety tak się nie stało i Bank w roku 2003 był winien własnej Spółce prowizję w wysokości około 4.600.000,00 zł.
  Zarząd Spółki „PROSI” Bank ażeby wykupił własne długi za 10%. Zarząd Banku oczywiście się zgadza( należy tu dodać iż w skład Zarządu Banku i Zarządu Spółki to pracownicy Banku z ścisłego kierownictwa.
  Efekty tej działalności były widoczne-Spółka miała potężne długi a BANK ZAROBIŁ a nie STRACIŁ ponad 120 mln zł które były przeznaczone na finansowanie różnych opcji politycznych. Bardzo sprytnie rozwiazano sposób obrotem wierzytelnościami( brały w tym udział te same osoby, tylko pod innymi nazwami Spółek; Towarzystwo Finansowe z Warszawy i Pomorska Agencja Finansowa S.A. z Bydgoszczy oraz inne.
  Pod koniec roku 2003 zapadają decyzje o likwidacji TF.
  Zostają zwolnieni ludzie a majątek Spółki jest wyprzedany dla pracowników BOŚ. W 2004 roku BOŚ sprzedaje „czystą” Spółkę- którą przemianował na MANAGEMENT – dla swojego największego dłużnika Słynnego Pana R.K.wraz z rodziną. Pan R.K. jako właściciel Spółki wraz z Panem A.W. Dyrektorem Departamentu Kredytów Trudnych Banku w Warszawie, za aprobatą Banku dokonują podpisania UGODY przepisania wszystkich długów rodziny Pana R.K. na Spółkę MANAGEMENT, która to dokona spłaty długów z rachunków powierniczych Spółki. Kto tu ile zarobił???? długi za rodzinę Pana R.K. Spółka ma spłacić w wysokości około 20.000.000,00 zł.
  Zachłanność Panów A.W. , R.K. jak i byłych Prezesów Spółki- Pani R.M. i Pana J.Z. była tak duża, że stracili umiar. Dzisiaj wiadomo, że za zgodą Banku i przy współudziale w/w osoby wydatkowały środki finansowe zgromadzone na rachunkach powierniczych w duzej części na cele nie związane z budową mieszkań przy ulicy Grafitowej- jest to kwota około 4.800.000,00 zł.
  Pieniadze te były wypłacane przez Bank na bardzo wysokie wynagrodzenia Prezesów, do kieszeni Panów R.K. i B.K. , rożne delegacje i wypłaty dla Spółek które nigdy nie wykonywały żadnych prac na budowie- a do dzisiaj są „PO CICHU” własnością Pana R.K.
  …..dobrze zorientowany…..

 20. PROSZĘ WYJAŚNIĆ W 2007 R WPLACIŁAM 100 TYS NA 3 MIESIĄCE POTEM OKAZAŁO SIĘ ŻE TYLKO 49 TYS ODDANO PO 3 MIESIACACH A 60 BEZ MOJEJ ZGODY BANK ZAINWESTOWAŁ W TOWARZYSTWIE UBEZ EUROPA I PO 3 LATACH I 7 MIESIACACH OTRZYMAŁAM 47 TYS PRACOWNICY TWIERDZILI ZE JAK NAWET NIE ZAROBIE TO OTRZYMAM TO CO WPŁACONO I CO ROBIC KTO POMOZE BYLY TO PIENIADZE NA WOŻEK INWALIDZKI NIKT MI NIE CHCE POMÓC CO ROBIĆ

 21. POMOCY OSZUSTWA

 22. Jest to przyklad wzorcowej inwestycji wg mniemania jej realizatorow,nasuwa sie proste pytanie kto jeszcze maczal w tym palce,wszystko wskazuje na to,ze idzie w strone uniewinnienia oraz przedawnienia,to podle i uwlaczajace,przeciwstawiam sie stanowczo i wierze w ostateczna sprawiedliwosc,a takze i w to,ze tak latwo sie nie poddamy,a w konsekwencji wystapimy o godne zadoscuczynienie za wszystko co Nas tu spotkalo,a to Polska wlasnie,bez komentarza…poszkodowany i oszukany lecz cierpliwy,ale do czasu,pojdziemy do Strasburga.

Skomentuj